Niedawno ukazała się kolejna książka z serii Apetyt na świat, tym razem dotycząca Meksyku. Podobnie jak w poprzedniej publikacji, „Apetyt na Maroko. Tadżin”, także tutaj zgrabnie połączono kulturę odległego kraju z jego tradycjami kulinarnymi, edukację z dobrą zabawą, sprawy ważne i poważne z dziecinnym, egzotycznym światem. A skąd w tytule recenzji motywy iście funeralne? Otóż główna nitka opowieści snutej przez Katarzynę Węgierek prowadzi czytelnika przez smakowite obchody meksykańskiego święta... zmarłych.
wtorek, 27 listopada 2012
poniedziałek, 26 listopada 2012
Cudowne lata w Toskanii
Mieszkanie w Toskanii, czy w ogóle przeprowadzka do małego domku na włoskiej prowincji jest obecnie niezwykle popularnym motywem literackim. Swoich sił w tym temacie spróbował również Phil Doran, scenarzysta i producent kultowego serialu „Cudowne lata”. W książce „Na przekór Toskanii” pisze o napotkanych we Włoszech absurdach codzienności, poszukiwaniu siebie oraz delektowaniu nowym stylem życia. Jeśli jeszcze nie macie dość Toskanii, polecam – jest zabawnie i przyjemnie. Poszukiwacze wątków kulinarnych muszą się jednak zadowolić jedynie kilkoma przystawkami.
piątek, 23 listopada 2012
Goście idą!
Zorganizowanie przyjęcia zazwyczaj wiąże się z kilkudniowymi przygotowaniami – generalnymi porządkami, gorączkowym poszukiwaniem odpowiednich przepisów, kompletowaniem składników, a później gotowaniem, gotowaniem i jeszcze raz gotowaniem. Mimo długich preparacji, podczas przyjęcia nagle okazuje się, że na stole jest za mało koreczków, a w dodatku zabrakło wina. Gospodyni (lub gospodarz) marzy już tylko o tym, by położyć się do łóżka. Kiedy biesiada się kończy, pozostaje góra naczyń do zmywania... Jak pozbyć się widma „koszmaru” związanego z organizowaniem obiadów lub kolacji dla większej liczby osób? Co zrobić, aby w pełni cieszyć się spotkaniem z rodziną lub przyjaciółmi? Wystarczy przyrządzić szybką i prostą, ale niezwykle pyszną ucztę we włoskim stylu.
wtorek, 20 listopada 2012
Wojna z nutą czekolady
Kiedy zobaczyłam okładkę „Smaku dzieciństwa” Wojciecha Wiśniewskiego, od razu wiedziałam, że czeka mnie niezwykła lektura. To klimatyczna opowieść o dawnej Warszawie oraz idyllicznych szczenięcych latach autora – pełnych smaku „Jedynej” i kolorowych karmelków – przerwanych wybuchem wojny. Niepokój i smutek przeplatają się tu z wielką miłością do słodyczy, a zwłaszcza wedlowskiej czekolady. Magiczna książka. Nostalgiczna, piękna i niemal intymna w sposobie opisywania dziecięcych doświadczeń.
czwartek, 15 listopada 2012
Mała książka o pysznościach
Uwielbiam książki
o słodyczach, zwłaszcza
wydane w niewielkim
formacie. Nie wiem dlaczego, ale oglądając
takie publikacje, zawsze
mam wrażenie, że trzymam
w dłoniach prawdziwe apetyczne
ciasteczko albo grzechu
wartą pralinkę, a nie tylko
papier. Wydawnictwo Jedność
zainicjowało niedawno uroczą serię
„Słodycze w roli
głównej”, w ramach
której ukazała się
pozycja pt. „Małe
pyszności: ptysie, herbatniki
i inne ciasteczka”.
Książeczka jest bardzo
przyjemna, zarówno dla
oka, jak i dla...
dłoni. Nie wspominając
już o kubkach
smakowych, które na pewno
będą zadowolone z prezentowanych
w środku wypieków.
wtorek, 13 listopada 2012
Jak wędruje każdy kęs
Jedzenie najczęściej kojarzy się z przyjemnością. Dbamy o to, by potrawy były smaczne, pachnące i wspaniale wyglądały na talerzu. Bierzemy do buzi pierwszy kęs, dokładnie przeżuwamy, połykamy. I co właściwie dzieje się dalej z naszym pożywieniem? Dlaczego tak pięknie przygotowane potrawy zmieniają się ostatecznie w coś tak nieapetycznego, jak... sami wiecie co? Dzięki książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Zjedz to sam” poznacie dokładną drogę, jaką pokonuje jedzenie od włożenia kęsa do buzi aż do wizyty w miejscu, gdzie król zwykł chadzać piechotą.
sobota, 10 listopada 2012
Japoński komiks o włoskiej restauracji
Dostaję paczkę z dwiema książkami. Jedną znam z opisu, drugą widzę pierwszy raz. Pobieżnie zerkam na okładkę – „Ristorante Paradiso” – i szybko wertuję kartki. To komiks, kulinarny komiks! Wspaniale, ale coś jest nie tak... Trafił mi się chyba wadliwy egzemplarz, bo wszystko wywrócone jest do góry nogami. Cóż, wybaczcie, ale nie jestem znawcą komiksu, ani tym bardziej mangi. Zetknięcie z publikacją Natsume Ono było dla mnie dużą niespodzianką. Naprawdę powstało coś „takiego”? Wiedziałam już, co będę czytać tego wieczoru. Prawdziwa gratka dla fanów literatury kulinarnej!
środa, 7 listopada 2012
Dania prosto z bajki
Czy zastanawialiście się kiedyś, co jedzą bohaterowie bajek? Zdecydowanie za mało miejsca poświęca się w nich na posiłki! Od czasu do czasu pojawia się jakaś tajemna mikstura do wypicia albo jabłko, nierzadko zatrute... Jak dla mnie trochę zbyt skromnie. Okazuje się jednak, że jest ktoś, kto doskonale zna świat baśniowych kulinariów! Beata Biały, autorka książki „Twarożek Białej Damy i inne dania prosto z bajki” zaprasza na pyszną ucztę, którą mogą przygotować nawet najmłodsze dzieci. A na dokładkę – wspaniałe i zabawne historie do poczytania podczas pałaszowania.
poniedziałek, 5 listopada 2012
Przysmaki królowej szwedzkiego kryminału
czwartek, 1 listopada 2012
Czy wiesz, co smakuje Twojemu sercu?
Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się ostatnio interesująca publikacja kulinarna – „Europejska Książka Kucharska”. Celem tego projektu, w którym wzięło udział 46 towarzystw kardiologicznych z całego świata, jest profilaktyka chorób układu krążenia. Często zapominamy o tym, że bardzo ważna dla naszego zdrowia jest odpowiednia dieta i jak wielu problemów możemy uniknąć, jedząc świadomie. Jeśli nie ufacie mnożącym się na księgarskich półkach poradnikom, pisanym przez wątpliwej reputacji „specjalistów”, ta książka jest dla was (autorytet twórców jest bowiem niepodważalny). Serce mamy jedno. Warto wiedzieć, co najbardziej mu smakuje i wiedzę tę czerpać z dobrego źródła.
Subskrybuj:
Posty (Atom)