Tak niewiele wiemy o tym, co jadali niegdyś wielcy tego świata – artyści, myśliciele, politycy, przewodnicy duchowi. A przecież to, co jemy i jak jemy w bardzo dużym stopniu kształtuje osobowość, choć większość z nas w ogóle nie jest tego świadoma. Czy Chopin komponował piękne mazurki dlatego, że często jadał tradycyjny wypiek o takiej właśnie nazwie? A jeśli nie mazurki – to co gościło na talerzu Wielkiego Fryderyka? Dzięki książce Aleksandry Zgorzelskiej poznajemy Chopina łasucha, o jakim melomanom, biografom ani czytelnikom się dotąd nie śniło!
niedziela, 30 września 2012
środa, 26 września 2012
Gotujmy z sercem!
Książki, także kulinarne, wydaje się po to, aby je sprzedać i na nich zarobić. Klient jest zadowolony z zakupu, wydawca z zysku. Ale są książki, dzięki którym możemy zrobić coś więcej – coś ważnego i potrzebnego. Przykładem jest kulinarna publikacja „Gotuj z sercem”, dzięki której poznacie sekrety kuchni niezwykłych restauracji i przygotujecie wspaniałe dania, a jednocześnie ufundujecie posiłki dla niedożywionych dzieci. Połączcie przyjemne z pożytecznym i gotujcie z sercem!
piątek, 21 września 2012
Optymistyczne kino kuchni
Od bardzo długiego czasu nie byłam w kinie. Zraziłam się do tego przybytku na poważnie, bo choć kocham kulinaria, to jednak podczas oglądania filmu przeszkadzają mi odgłosy wysysanych przez rurki napojów oraz wszędobylski, odstręczający zapach popcornu. Ale „Facetów od kuchni” nie mogłam przegapić – choć zdecydowanie wolałabym obejrzeć ten film w domu, z filiżanką dobrej herbaty i francuskim croissantem z czekoladą. Obraz Daniela Cohena jest jak prosty, ciepły posiłek w zimny dzień. Nie wzbuda może wielkiego zachwytu, ale przyjemnie rozgrzewa.
środa, 19 września 2012
Tadżin rozpala apetyt na Maroko
Napisano wiele grubych książek – przewodników, reportaży oraz powieści – przedstawiających uroki egzotycznych krajów, ich złożoną historię, bogactwo obyczajów, wierzeń i tradycyjnych potraw. Autorka niniejszej książeczki dla dzieci, poświęconej Maroku, udowadnia, że najważniejsze informacje można przekazać w zupełnie innej formie – zaskakująco krótkiej, ale za to mocno nasyconej smakowitymi aromatami i żywą kulturą.
niedziela, 16 września 2012
Z rabatki wprost do garnka
Kwiaty są piękne i romantyczne. Idealne jako prezent na każdą okazję. Ponadczasowe. Myśląc o kwiatach, wyobrażamy sobie rozmaite kolory, kształty oraz zapachy. Tylko niewielka garstka wtajemniczonych rozkoszuje się także różnorodnymi ich smakami. Tymczasem bratki, nasturcje, stokrotki czy chabry są nie tylko urocze, ale też jadalne! Wiele kobiet narzeka, że zbyt rzadko dostają od swoich mężczyzn pachnące bukiety... Panowie, jeśli czytacie te słowa – idźcie nazrywać kwiatów na łące! Kto wie, jakie pyszności przygotują z nich wasze panie! I nie zapomnijcie wstąpić przy okazji do księgarni po „Kwiatową ucztę” Małgorzaty Kalemby-Drożdż.
czwartek, 13 września 2012
Świnia nie taka smaczna, jak ją malują
poniedziałek, 10 września 2012
Chwasty na talerzu
Pożywienie jest wszędzie, otacza nas z każdej strony. W drodze do pracy przechodzimy przez parki i skwery, ciepłe weekendy spędzamy w lesie lub na przyrzecznej łące. Na co dzień nasze dzieci bawią się na trawnikach oraz w przydomowych ogródkach. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną liczbę roślin dziko występujących w Polsce możemy wykorzystać w kuchni? O czarnym bzie, pokrzywach czy mniszku zapewne już słyszeliście. Ale co powiecie na pędy pałki wodnej, liście żywokostu albo cebule lilii? Łuczaj zaprasza na niezwykłą survivalową ucztę!
piątek, 7 września 2012
Zrób sobie własną książkę kucharską
wtorek, 4 września 2012
Pożywienie, które leczy, czyli rośliny górą!
Odpowiednio dobrane, wartościowe pożywienie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia – już chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Jesteśmy tym, co jemy. I nie jest to jedynie pusty slogan. Pożywienie buduje nie tylko komórki ciała, lecz także nasze myśli, uczucia, emocje, nastroje. Człowiek odczuwający ból albo dyskomfort (fizyczny lub psychiczny) będzie prawdopodobnie bardziej nerwowy, niepewny, podatny na stany depresyjne. A skąd bierze się większość dolegliwości i chorób cywilizacyjnych? Z nieodpowiedniego pożywienia. A konkretnie – jak wykazały wieloletnie badania – z pokarmów pochodzenia zwierzęcego.
sobota, 1 września 2012
Hiszpańska tawerna w twoim domu
Subskrybuj:
Posty (Atom)